Jaunpils pils - Vieta, kur sākas Jūsu ceļojums pa Kurzemi

Jaunumi
Vēsture
Pakalpojumi
Pasākumi
Apkārtnē
Galerija
 
Jaunpils muzeja jaunumi

Patstāvīgās izstādes

pastaviga_400-min Papildus muzeja ekspozīcijas zālē esošajām Jaunpils muzeja pastāvīgo izstāžu skaits palielinās un viesi ir aicināti apskatīt Jaunpils pils galerijā (2.stāvā – blakus muzeja izstāžu zālei) 2 jaunas pastāvīgās izstādes –“ Kad savijas gadsimti” - Jaunpils pils vēstures lappuses no 20. gadsimta, un “Baltija un vācieši. Das Baltikum und die Deutschen”, kas ir Vācbaltu biedrības Vācijā (Deutsch-Baltische Gesellschaft in Deutschland) dāvinājums Jaunpilij.
Izstāde iepazīstina ar vēstures notikumiem Baltijā (kādreizējā Livonijā), sākot no Rīgas dibināšanas līdz Latvijas Neatkarības atgūšanai 1990. gadā un mūsdienām, akcentējot Baltijas vāciešu devumu dažādās vēstures norisēs.
Apmeklētājiem pieejams izstādes katalogs vācu un latviešu valodā

Jauns interaktīvs stends ar skārienjūtīgu ekrānu Jaunpils muzejā

i_stends_1_400-min Šodienas cilvēks ir aktīvs un prasīgs, tāpēc arī muzejam jāpiedāvā dažādi vēstures atspoguļojuma risinājumi, lai apmeklētājs atraktīvā vidē var iepazīties ar Jaunpils novada kultūras mantojumu. Mūsdienīgā muzejā vēsturisko informāciju var izzināt radoši, interaktīvi un līdzdarbojoties.

i_stends_2_400-min Jaunpils muzeja ekspozīciju “Jaunpils muižas muižiņas” kopš decembra papildina interaktīvais stends, ar kura palīdzību apmeklētāji var iepazīt Jaunpils vēsturi, dažādus arhīva materiālus, fon der Reku dzimtas koku, virtuāli iepazīt Jaunpils kultūrvēsturisko centru. Interaktīvais stends lielus un mazus muzeja apmeklētājus “izglīto izklaidējot”.

i_stends_3_400-min Skārienjutīgais stends izgatavots un veidots tā, lai interesanti ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Sadaļas “Jaunpils leģenda” veidota kā animācija, bet sadaļā “Pārbaudi sevi” atbilstošā apģērbā ieģērbt pils bruņinieku un pils kundzi.

i_stends_4_400-min Visa informācija pieejama trijās valodās - latviešu, angļu un krievu. Pats stends lieliski iekļaujas vēsturiskajā ekspozīcijā un vidē.
Projekts īstenots ar ELFLA projekta finansējumu un Jaunpils novada domes atbalstu.
Stenda saturu veidoja muzeja darbinieces, bet stenda satura digitālo programmēšanu, uzstādīšanu, dizaina izveidi, informācijas ievietošanu un tulkošanu veica SIA “Aspired”, ar kura darbiniekiem ir izveidojusies lieliska sadarbība.

Izstāde “Kārlim Ieviņam – 130”

ievins_130_afisa_400-min Jaunpilī vienmēr godā cenšamies turēt cilvēkus, kuri ierakstījuši nozīmīgu un paliekošu vietu Jaunpils novada vēsturē. No 16. maija Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē ir skatāma izstāde no cikla “Jaunpils dižvīru mantojums” - Kārlim Ieviņam – 130 "Es mūžīgs meklētājs esmu…".

Ar šiem vārdiem sevi pieteica divdesmit četrus gadus vecais Jaunpils skolotājs pirmajā dzejoļu krājumā "Meklētāja dziesmas". Šis motīvs caurvij visu vēlāko rakstnieka daiļradi.

Izstāde ir veltījums mūsu novadniekam Kārlim Ieviņam, kas savā mūžā bijis skolotājs Jaunpils skolā, dzejnieks, rakstnieks, publicists, gleznotājs, vijolnieks un diplomātiskais darbinieks un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Dzimis Džūkstē, bet jaunpilnieku atmiņās saglabājies kā stingrs un prasīgs skolotājs. Otrais Pasaules karš K. Ieviņa dzīvē bija tā liktenīgā robežšķirtne, kas pārcirta saites ar Dzimteni un dzīvi svešumā.

1988. gadā notika simboliska viņa atgriešanās Jaunpilī ar piemiņas pasākumu un iespēju iepazīt izdevumu Putras Dauķis nevien jaunajā izdevumā, bet arī teātra iestudējumā.

Kā sacījis viņa daiļrades apzinātājs Juris Tārs "Viņš un viņa daiļrade ir kā tilts pār Baltijas jūru".

R. Bērzkalnes izstāde “Manai Latvijai – 100"

No 24. jūlija līdz 27. septembrim Jaunpils muzeja Izstāžu zālē ir skatāma Rotas Bērzkalnes gleznu izstāde “ Manai Latvijai – 100”.

rota_berskalne_400-min Māksliniece Rota Bērzkalne ir dzimusi Talsu rajona Rojas ciemā. 1966. gadā beigusi Talsu vidusskolu. No 1977. gada dzīvo Tukumā. Mācījusies Maskavas Mākslas institūtā. Glezno Rīgas studijā “Ziemeļblāzma”.
Kopš 1984. gada piedalās izstādēs Latvijā. 1987. gadā darbi tika izstādīti mākslas izstādē Tokijā. Sarīkojusi daudzas personālizstādes. Darbi ir nonākuši privātkolekcijās Latvijā, Japānā, Vācijā u.c.

r_berzkalne_afisa_400-min Glezno galvenokārt ainavas, kā arī ziedus eļļas un akvareļa tehnikās.
Izstāde ir veltījums Latvijas valsts simtgadei.

Izstāde "No Dziesmu svētkiem līdz Latvijas simtgadei"

amatu_muzeja_izstades_plakats_400-min Jaunpils lietišķās mākslas studijas "Dzīpars" dalībnieces ir sagatavojušas brīnišķīgu pārsteigumu muzeja apmeklētājiem - izstādi "No Dziesmu svētkiem līdz Latvijas simtgadei", kurā apvienojusies jaunpilnieču meistarība un prasmes. Studijas dalībnieces enerģiskās vadītājas Velgas Pavlovskas vadībā turpina Jaunpils audēju tradīcijas. Darbi ir atzinīgi novērtēti un izstādīti dažāda mēroga izstādēs.

Arī šobrīd jaunpilnieču veikums aplūkojams Dziesmu un deju svētkiem veltītajā izstādē "Radītprieks", kas pulcējusi vairāk nekā 1100 meistaru, kas darbojas 125 tautas lietišķās mākslas kolektīvos. Lai izgatavotu izcilu darbu, meistaram svarīgi iepazīt daudzveidīgās materiāla iespējas. Tās ir zināšanas, kas izkoptas paaudžu paaudzēs un tiek nodotas tālāk.

Izstāde būs apskatām no 1. jūlija līdz 30. septembrim Jaunpils muzejā.

Izstāde “ … zeme neatrasta, man pretī staro senās grāmatas”

gramatas_afisa_400-minNo 18. jūlija līdz 30. augustam Jaunpils muzeja Pilskunga kabinetā ir aplūkojama Ogres Centrālās bibliotēkas izstāde “ … zeme neatrasta, man pretī staro senās grāmatas”. Tajā redzami dažādas sarežģītības darbi origami un orimoto tehnikā. Darbu autore ir Liene Kābele. Izstādē apskatāmi arī Alises Kopštāles veidotie ziedi.

Liene Kāble un Alise Kopštāle Liene Kābele strādā Ogres Centrālajā bibliotēkā (OCB) un nodarbojas ar grāmatu labošanu – atjauno visvairāk lasītās, nolietotās grāmatas, kā arī pirms nonākšanas bibliotēkas grāmatu plauktos sagatavo jaunās grāmatas. Pirmie Lienes darbi šajā tehnikā tapuši Ogres pilsētas svētku laikā 2017. gada vasarā, kad OCB bibliobuss piedalījās svētkos. Toreiz Liene grāmatu lapās izlocīja zivi un laivu. Kad tuvojās Latvijas svētki, kolēģu atbalstīta un mudināta, Liene izveidoja dažādas formas, kas veltītas šiem svētkiem – uz sirds formas izlocīta Latvijas kontūra, un citas.
Attēlā: Liene Kābele un Alise Kopštāle

origami_gramata_400-min Liene atklāj, ka dažādu formu locīšanai jāizvēlas pareizās grāmatas – ar noteiktu lappušu skaitu, noteikta biezuma lapām – jo plānāka lapa, jo zīmējums veidosies lēnāk, bet var izstrādāt sīkākas nianses. Lienes galvenie darba rīki ir grāmata, šķēres, zīmulis, lineāls, no tēva mantots priekšmets – neass skalpelis un viņas pašas veiklie un pacietīgie pirksti. Kad noteiktā forma ir izveidota, Liene apstrādā grāmatas vāku, lai nebūtu redzams, kāda autora un satura ir šī grāmata. Izdekorē ar lentu, kas fiksē grāmatu noteiktā atvērumā. Tie veidoti kā objekti, pēc tam, lapas atlokot, grāmatu var turpināt lietot, lasīt. Lapas tiek grieztas, veidojot vairāku līmeņu formas.

11. augustā - Viduslaiku svētki
Atpūta visai ģimenei
Jaunpils muzejs apceļošanas akcijās
Viduslaiku piedzīvojumi skolēnu grupām
Izglītojoša piedzīvojumu spēle pils pagrabos
Izmaiņas darba laikā:
Ziņojumi Twitterī
Jaunpils muzeja jaunumi
 

(c) 2005 Jaunpils pils SIA | Visas tiesības aizsargātas