Jaunumi
Vēsture
Pakalpojumi
Pasākumi
Apkārtnē
Galerija
 
Jaunpils muzeja jaunumi

Patstāvīgās izstādes

pastaviga_400-min Papildus muzeja ekspozīcijas zālē esošajām Jaunpils muzeja pastāvīgo izstāžu skaits palielinās un viesi ir aicināti apskatīt Jaunpils pils galerijā (2.stāvā – blakus muzeja izstāžu zālei) 2 jaunas pastāvīgās izstādes –“ Kad savijas gadsimti” - Jaunpils pils vēstures lappuses no 20. gadsimta, un “Baltija un vācieši. Das Baltikum und die Deutschen”, kas ir Vācbaltu biedrības Vācijā (Deutsch-Baltische Gesellschaft in Deutschland) dāvinājums Jaunpilij.
Izstāde iepazīstina ar vēstures notikumiem Baltijā (kādreizējā Livonijā), sākot no Rīgas dibināšanas līdz Latvijas Neatkarības atgūšanai 1990. gadā un mūsdienām, akcentējot Baltijas vāciešu devumu dažādās vēstures norisēs.
Apmeklētājiem pieejams izstādes katalogs vācu un latviešu valodā

Jauns interaktīvs stends ar skārienjūtīgu ekrānu Jaunpils muzejā

i_stends_1_400-min Šodienas cilvēks ir aktīvs un prasīgs, tāpēc arī muzejam jāpiedāvā dažādi vēstures atspoguļojuma risinājumi, lai apmeklētājs atraktīvā vidē var iepazīties ar Jaunpils novada kultūras mantojumu. Mūsdienīgā muzejā vēsturisko informāciju var izzināt radoši, interaktīvi un līdzdarbojoties.

i_stends_2_400-min Jaunpils muzeja ekspozīciju “Jaunpils muižas muižiņas” kopš decembra papildina interaktīvais stends, ar kura palīdzību apmeklētāji var iepazīt Jaunpils vēsturi, dažādus arhīva materiālus, fon der Reku dzimtas koku, virtuāli iepazīt Jaunpils kultūrvēsturisko centru. Interaktīvais stends lielus un mazus muzeja apmeklētājus “izglīto izklaidējot”.

i_stends_3_400-min Skārienjutīgais stends izgatavots un veidots tā, lai interesanti ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Sadaļas “Jaunpils leģenda” veidota kā animācija, bet sadaļā “Pārbaudi sevi” atbilstošā apģērbā ieģērbt pils bruņinieku un pils kundzi.

i_stends_4_400-min Visa informācija pieejama trijās valodās - latviešu, angļu un krievu. Pats stends lieliski iekļaujas vēsturiskajā ekspozīcijā un vidē.
Projekts īstenots ar ELFLA projekta finansējumu un Jaunpils novada domes atbalstu.
Stenda saturu veidoja muzeja darbinieces, bet stenda satura digitālo programmēšanu, uzstādīšanu, dizaina izveidi, informācijas ievietošanu un tulkošanu veica SIA “Aspired”, ar kura darbiniekiem ir izveidojusies lieliska sadarbība.

Izstāde “Kārlim Ieviņam – 130”

ievins_130_afisa_400-min Jaunpilī vienmēr godā cenšamies turēt cilvēkus, kuri ierakstījuši nozīmīgu un paliekošu vietu Jaunpils novada vēsturē. No 16. maija Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē ir skatāma izstāde no cikla “Jaunpils dižvīru mantojums” - Kārlim Ieviņam – 130 "Es mūžīgs meklētājs esmu…".

Ar šiem vārdiem sevi pieteica divdesmit četrus gadus vecais Jaunpils skolotājs pirmajā dzejoļu krājumā "Meklētāja dziesmas". Šis motīvs caurvij visu vēlāko rakstnieka daiļradi.

Izstāde ir veltījums mūsu novadniekam Kārlim Ieviņam, kas savā mūžā bijis skolotājs Jaunpils skolā, dzejnieks, rakstnieks, publicists, gleznotājs, vijolnieks un diplomātiskais darbinieks un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris. Dzimis Džūkstē, bet jaunpilnieku atmiņās saglabājies kā stingrs un prasīgs skolotājs. Otrais Pasaules karš K. Ieviņa dzīvē bija tā liktenīgā robežšķirtne, kas pārcirta saites ar Dzimteni un dzīvi svešumā.

1988. gadā notika simboliska viņa atgriešanās Jaunpilī ar piemiņas pasākumu un iespēju iepazīt izdevumu Putras Dauķis nevien jaunajā izdevumā, bet arī teātra iestudējumā.

Kā sacījis viņa daiļrades apzinātājs Juris Tārs "Viņš un viņa daiļrade ir kā tilts pār Baltijas jūru".

R. Bērzkalnes izstāde “Manai Latvijai – 100"

No 24. jūlija Jaunpils muzeja Izstāžu zālē ir skatāma Rotas Bērzkalnes gleznu izstāde “ Manai Latvijai – 100”.

rota_berskalne_400-min Māksliniece Rota Bērzkalne ir dzimusi Talsu rajona Rojas ciemā. 1966. gadā beigusi Talsu vidusskolu. No 1977. gada dzīvo Tukumā. Mācījusies Maskavas Mākslas institūtā. Glezno Rīgas studijā “Ziemeļblāzma”.
Kopš 1984. gada piedalās izstādēs Latvijā. 1987. gadā darbi tika izstādīti mākslas izstādē Tokijā. Sarīkojusi daudzas personālizstādes. Darbi ir nonākuši privātkolekcijās Latvijā, Japānā, Vācijā u.c.

r_berzkalne_afisa_400-min Glezno galvenokārt ainavas, kā arī ziedus eļļas un akvareļa tehnikās.
Izstāde ir veltījums Latvijas valsts simtgadei.

Izstāde "No Dziesmu svētkiem līdz Latvijas simtgadei"

amatu_muzeja_izstades_plakats2_400-min Jaunpils lietišķās mākslas studijas "Dzīpars" dalībnieces ir sagatavojušas brīnišķīgu pārsteigumu muzeja apmeklētājiem - izstādi "No Dziesmu svētkiem līdz Latvijas simtgadei", kurā apvienojusies jaunpilnieču meistarība un prasmes. Studijas dalībnieces enerģiskās vadītājas Velgas Pavlovskas vadībā turpina Jaunpils audēju tradīcijas. Darbi ir atzinīgi novērtēti un izstādīti dažāda mēroga izstādēs.

Arī šobrīd jaunpilnieču veikums aplūkojams Dziesmu un deju svētkiem veltītajā izstādē "Radītprieks", kas pulcējusi vairāk nekā 1100 meistaru, kas darbojas 125 tautas lietišķās mākslas kolektīvos. Lai izgatavotu izcilu darbu, meistaram svarīgi iepazīt daudzveidīgās materiāla iespējas. Tās ir zināšanas, kas izkoptas paaudžu paaudzēs un tiek nodotas tālāk.

Izstāde būs apskatāma līdz 3.decembrim Jaunpils muzejā.

Latvijas Tautas frontes 30-gadei veltīta izstāde

tautas_fronte_400-min Vēsture pati neveidojas, to veido. Latvijas tautai ir nācies ieskatīties liktenim acīs un veidot savu vēsturi. Viens no tādiem - īpašais 1988. gads, kad visās Baltijas valstīs Atmoda sākās gandrīz vienlaicīgi. Arī Jaunpils pagastā LTF atbalsta grupās aktīvi iesaistījās pagasta iedzīvotāji.

Latvijas Tautas frontes 30-gadei veltīta izstāde atgādināt par laiku, kad gaisā virmoja pārmaiņu gaidas, bet veikalos, virtuvēs un drēbju skapjos vēl valdīja padomju laiki. Deficīts, rindas, pustukši plaukti, blati, ārzemju radu sūtītās paciņas, pašu šūtas un bezgalīgo radošumu, pārveidojot mammu, vecomammu un pašu vecos apģērba gabalus. Tā laika ikdienas valodā ļoti bieži sastopamie vārdi bija – “veikalā izmeta”, ”izstāvēju pēc cīsiņiem”.

Izstādē ir parādīta laika, kas bija pirms vairāk kā 30 gadiem, un Latvijas Tautas frontes nozīme brīvas Latvijas izveidē. Izstādes apmeklētājiem pieejama brošūra “Atmiņu un sirds ugunskuri Jaunpilī”, kurā apkopota vēsturiskā informācija par visām Atmodas laika norisēm Jaunpilī.

Izstāde ir skatāma no 10. līdz 31. oktobrim Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē.

Cimdu izstāde

afisa_cimdi_2018_400-min No 16. oktobra akcijas “Cimdotā Latvija” ietvaros Jaunpils muzeja izstāžu zālē ir aplūkojama J. Užānes (Cimdu Jettiņas) un Ņ. Bondares adīto cimdu izstāde. Apskatāmi ir gandrīz 50 cimdu pāri, starp kuriem nav divu vienādu. Tie ir dažādās tehnikās, krāsās un rakstos.

Jette_2018_400-min Izstāde ir iespēja, ar adīto cimdu palīdzību, atkal sastapties ar tautā mīlētu un apbrīnotu mākslinieci -Jetti Užāni, tautā sauktu Cimdu Jettiņu.

Viņas adītie cimdi ir īpaši – viņa tos darinājusi kā mazus gobelēnus, ieadot etnogrāfiskos rakstus, latviešu tautasdziesmas, pazīstamas un tautā iemīlētas dziesmas, dzeju, portretus un notikumus sev apkārt. Jettiņu un viņas cimdus mīlēja, pie viņas ciemojās, uzņēma filmas un sarakstīja grāmatas. Izstādes notikušas gan Latvijā, gan ASV, Kanādā, Vācijā, Somijā, Norvēģijā, Zviedrijā.

Jette Užāne(1924-2007) bija īpašs cilvēks. Dzīvodama ar kustību un telpas ierobežojumu, viņa pamanīja sīko, ikdienišķo un necilo lietu skaistumu un ieadīja tos cimdos, lika piestāt un kļūt redzīgākiem.

N_Bondare_2018_400-min Otra cimdu autore - Ņina Bondare, ir čakla rokdarbniece, kas, atdot cimdus, pirmkārt, domā par to, lai tie sildītu valkātāju un tikai pēc tam priecētu acis. Kā stāsta adītāja: “Adot redzi kā uzaust saulīte, attek vēzītis, veidojas galdiņu raksts, uzrodas zalktis, zvaigznes sāk zaigot – un visu to ir iespējams uzburt cimdā. Un kur nu vēl krāsas – to nozīme latvju rakstos ir ļoti niansēta, smalka.”

Ņ. Bondares cimdi jau otros Dziesmu un deju svētkus tiek atlasīti izstādei. Veiksmīgākā bija piedalīšanās 2013. gada Dziesmu un deju svētkos izstādē “Dziesma top citādi” ar 24 pāriem. Viņa ir piedalījusies izstādēs Jaunpilī, Talsos, Dobelē, Džūkstē, Tukumā u.c. cimdu. Tomēr viņai nav lielāka prieka, kā redzēt savus draugus, novadniekus priecājamies, valkājot viņas adītos dūraiņus.

Izstāde veidota sadarbībā ar Jaunpils Amatu māju.

J. Užānes cimdu kolekcija ir no Cēsu Vēstures muzeja krājumā esošās kolekcijas.

Patriotu nedēļa Pils Krodziņā
Ziemassvētku ceļojums ar pils Rūķenīti
Lāčplēša dienas un Latvijas Simtgades pasākumi
Izglītojoša piedzīvojumu spēle pils pagrabos
Izmaiņas darba laikā:
Ziņojumi Twitterī
Jaunpils muzeja jaunumi
 

(c) 2005 Jaunpils pils SIA | Visas tiesības aizsargātas