Jaunumi
Vēsture
Pakalpojumi
Pasākumi
Apkārtnē
Galerija
 
Jaunpils muzeja jaunumi

Patstāvīgās izstādes

pastaviga_400-min Papildus muzeja ekspozīcijas zālē esošajām Jaunpils muzeja pastāvīgo izstāžu skaits palielinās un viesi ir aicināti apskatīt Jaunpils pils galerijā (2.stāvā – blakus muzeja izstāžu zālei) 2 jaunas pastāvīgās izstādes –“ Kad savijas gadsimti” - Jaunpils pils vēstures lappuses no 20. gadsimta, un “Baltija un vācieši. Das Baltikum und die Deutschen”, kas ir Vācbaltu biedrības Vācijā (Deutsch-Baltische Gesellschaft in Deutschland) dāvinājums Jaunpilij.
Izstāde iepazīstina ar vēstures notikumiem Baltijā (kādreizējā Livonijā), sākot no Rīgas dibināšanas līdz Latvijas Neatkarības atgūšanai 1990. gadā un mūsdienām, akcentējot Baltijas vāciešu devumu dažādās vēstures norisēs.
Apmeklētājiem pieejams izstādes katalogs vācu un latviešu valodā

Jauns interaktīvs stends ar skārienjūtīgu ekrānu Jaunpils muzejā

i_stends_1_400-min Šodienas cilvēks ir aktīvs un prasīgs, tāpēc arī muzejam jāpiedāvā dažādi vēstures atspoguļojuma risinājumi, lai apmeklētājs atraktīvā vidē var iepazīties ar Jaunpils novada kultūras mantojumu. Mūsdienīgā muzejā vēsturisko informāciju var izzināt radoši, interaktīvi un līdzdarbojoties.

i_stends_2_400-min Jaunpils muzeja ekspozīciju “Jaunpils muižas muižiņas” kopš decembra papildina interaktīvais stends, ar kura palīdzību apmeklētāji var iepazīt Jaunpils vēsturi, dažādus arhīva materiālus, fon der Reku dzimtas koku, virtuāli iepazīt Jaunpils kultūrvēsturisko centru. Interaktīvais stends lielus un mazus muzeja apmeklētājus “izglīto izklaidējot”.

i_stends_3_400-min Skārienjutīgais stends izgatavots un veidots tā, lai interesanti ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Sadaļas “Jaunpils leģenda” veidota kā animācija, bet sadaļā “Pārbaudi sevi” atbilstošā apģērbā ieģērbt pils bruņinieku un pils kundzi.

i_stends_4_400-min Visa informācija pieejama trijās valodās - latviešu, angļu un krievu. Pats stends lieliski iekļaujas vēsturiskajā ekspozīcijā un vidē.
Projekts īstenots ar ELFLA projekta finansējumu un Jaunpils novada domes atbalstu.
Stenda saturu veidoja muzeja darbinieces, bet stenda satura digitālo programmēšanu, uzstādīšanu, dizaina izveidi, informācijas ievietošanu un tulkošanu veica SIA “Aspired”, ar kura darbiniekiem ir izveidojusies lieliska sadarbība.

Latvijas Tautas frontes 30-gadei veltīta izstāde

tautas_fronte_400-min Vēsture pati neveidojas, to veido. Latvijas tautai ir nācies ieskatīties liktenim acīs un veidot savu vēsturi. Viens no tādiem - īpašais 1988. gads, kad visās Baltijas valstīs Atmoda sākās gandrīz vienlaicīgi. Arī Jaunpils pagastā LTF atbalsta grupās aktīvi iesaistījās pagasta iedzīvotāji.

Latvijas Tautas frontes 30-gadei veltīta izstāde atgādināt par laiku, kad gaisā virmoja pārmaiņu gaidas, bet veikalos, virtuvēs un drēbju skapjos vēl valdīja padomju laiki. Deficīts, rindas, pustukši plaukti, blati, ārzemju radu sūtītās paciņas, pašu šūtas un bezgalīgo radošumu, pārveidojot mammu, vecomammu un pašu vecos apģērba gabalus. Tā laika ikdienas valodā ļoti bieži sastopamie vārdi bija – “veikalā izmeta”, ”izstāvēju pēc cīsiņiem”.

Izstādē ir parādīta laika, kas bija pirms vairāk kā 30 gadiem, un Latvijas Tautas frontes nozīme brīvas Latvijas izveidē. Izstādes apmeklētājiem pieejama brošūra “Atmiņu un sirds ugunskuri Jaunpilī”, kurā apkopota vēsturiskā informācija par visām Atmodas laika norisēm Jaunpilī.

Izstāde ir skatāma no 10. līdz 31. oktobrim Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē.

Cimdu izstāde

afisa_cimdi_2018_400-min No 16. oktobra akcijas “Cimdotā Latvija” ietvaros Jaunpils muzeja izstāžu zālē ir aplūkojama J. Užānes (Cimdu Jettiņas) un Ņ. Bondares adīto cimdu izstāde. Apskatāmi ir gandrīz 50 cimdu pāri, starp kuriem nav divu vienādu. Tie ir dažādās tehnikās, krāsās un rakstos.

Jette_2018_400-min Izstāde ir iespēja, ar adīto cimdu palīdzību, atkal sastapties ar tautā mīlētu un apbrīnotu mākslinieci -Jetti Užāni, tautā sauktu Cimdu Jettiņu.

Viņas adītie cimdi ir īpaši – viņa tos darinājusi kā mazus gobelēnus, ieadot etnogrāfiskos rakstus, latviešu tautasdziesmas, pazīstamas un tautā iemīlētas dziesmas, dzeju, portretus un notikumus sev apkārt. Jettiņu un viņas cimdus mīlēja, pie viņas ciemojās, uzņēma filmas un sarakstīja grāmatas. Izstādes notikušas gan Latvijā, gan ASV, Kanādā, Vācijā, Somijā, Norvēģijā, Zviedrijā.

Jette Užāne(1924-2007) bija īpašs cilvēks. Dzīvodama ar kustību un telpas ierobežojumu, viņa pamanīja sīko, ikdienišķo un necilo lietu skaistumu un ieadīja tos cimdos, lika piestāt un kļūt redzīgākiem.

N_Bondare_2018_400-min Otra cimdu autore - Ņina Bondare, ir čakla rokdarbniece, kas, atdot cimdus, pirmkārt, domā par to, lai tie sildītu valkātāju un tikai pēc tam priecētu acis. Kā stāsta adītāja: “Adot redzi kā uzaust saulīte, attek vēzītis, veidojas galdiņu raksts, uzrodas zalktis, zvaigznes sāk zaigot – un visu to ir iespējams uzburt cimdā. Un kur nu vēl krāsas – to nozīme latvju rakstos ir ļoti niansēta, smalka.”

Ņ. Bondares cimdi jau otros Dziesmu un deju svētkus tiek atlasīti izstādei. Veiksmīgākā bija piedalīšanās 2013. gada Dziesmu un deju svētkos izstādē “Dziesma top citādi” ar 24 pāriem. Viņa ir piedalījusies izstādēs Jaunpilī, Talsos, Dobelē, Džūkstē, Tukumā u.c. cimdu. Tomēr viņai nav lielāka prieka, kā redzēt savus draugus, novadniekus priecājamies, valkājot viņas adītos dūraiņus.

Izstāde veidota sadarbībā ar Jaunpils Amatu māju.

J. Užānes cimdu kolekcija ir no Cēsu Vēstures muzeja krājumā esošās kolekcijas.

Valda Opmaņa izstāde “Ziedi”

No 21. novembra Jaunpils muzeja Izstāžu zālē ir aplūkojama Valda Opmaņa izstāde “Ziedi”, kurā ir sajūtams pavasaris ziedošajos ceriņos un ābeļziedos, vasara - pļavu puķēs un rozēs, rudens krāšņajās dālijās, asterēs, saulespuķēs. Izstādes laikā ir iespējams iegādāties mākslinieka gleznas miniatūru kartiņu formātā.

Valdis Opmanis (1944–2018) iepazinis un skatītāju uzrunā caur uzgleznotām puķēm un vairāk kā 30 gadus gleznoja tikai ziedus un ne jau tos krāšņos, potētos un selekcionētos, bet visvienkāršākās pļavu puķes un smilgas. Turklāt, jo sīkākiem ziediņiem puķe, smalkākām skariņā smilga, jo grūtāks un interesantāks darbs. Īpašs aromāts mākslinieka gleznām ir gada tumšākajā laikā, kad daba aiz loga ir sevī noslēgusies.

Māksliniekam laimīgi bija sakritis, ka darbs bija viņa vaļasprieks. Bez gleznošanas es nevaru dzīvot, teica Valdis. Vēlos, lai mani darbi būtu saprotami un cilvēkiem sagādātu patiesu prieku.

V. Opmanis izglītību ieguvis Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1955-1963) un Latvijas akadēmijā (1963-1968). Dažāda mēroga izstādēs piedalījās kopš 1968. gada. Darbi atrodas Kultūras ministrijas un Mākslas fonda krātuvēs Rīgā, Maskavā un privātkolekcijās Latvijā, ASV, Vācijā, Anglijā, Īrijā, Izraēlā, Kanādā, Austrālijā, Venecuēlā un Francijā. Mākslinieks ir latviešu latviskās reālistiskās mākslas jeb J. Rozentāla mākslas skolas tradīciju turpinātājs.

Mākslinieks regulāri piedalījās Jūrmalas mākslinieku grupas organizētajās izstādēs. 2013. gadā sarīkoja mākslas izstādi “50 gadi mākslā”, kurā piedalījās mākslinieka vienaudži, J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas absolventi un pedagogi. Šajā izstādē mākslinieks bija izstādījis savas ziedu gleznas. Viņa māksliniecisko rokrakstu var atpazīt pēc pedantiskā izpildījuma un gleznu noformējuma – dekoratīviem koka rāmjiem, ka lielākoties ir paša darināti.

Sviniet dzimšanas dienu un saņemiet atlaidi
Izmaiņas darba laikā:
Ziņojumi Twitterī
Jaunpils muzeja jaunumi
 

(c) 2005 Jaunpils pils SIA | Visas tiesības aizsargātas