Jaunumi
Vēsture
Pakalpojumi
Pasākumi
Apkārtnē
Galerija
 

Jaunpils muzeja jaunumi

Patstāvīgās izstādes

pastaviga_400-min Papildus muzeja ekspozīcijas zālē esošajām Jaunpils muzeja pastāvīgo izstāžu skaits palielinās un viesi ir aicināti apskatīt Jaunpils pils galerijā (2.stāvā – blakus muzeja izstāžu zālei) 2 jaunas pastāvīgās izstādes –“ Kad savijas gadsimti” - Jaunpils pils vēstures lappuses no 20. gadsimta, un “Baltija un vācieši. Das Baltikum und die Deutschen”, kas ir Vācbaltu biedrības Vācijā (Deutsch-Baltische Gesellschaft in Deutschland) dāvinājums Jaunpilij.
Izstāde iepazīstina ar vēstures notikumiem Baltijā (kādreizējā Livonijā), sākot no Rīgas dibināšanas līdz Latvijas Neatkarības atgūšanai 1990. gadā un mūsdienām, akcentējot Baltijas vāciešu devumu dažādās vēstures norisēs.
Apmeklētājiem pieejams izstādes katalogs vācu un latviešu valodā

Jauns interaktīvs stends ar skārienjūtīgu ekrānu Jaunpils muzejā

i_stends_1_400-min Šodienas cilvēks ir aktīvs un prasīgs, tāpēc arī muzejam jāpiedāvā dažādi vēstures atspoguļojuma risinājumi, lai apmeklētājs atraktīvā vidē var iepazīties ar Jaunpils novada kultūras mantojumu. Mūsdienīgā muzejā vēsturisko informāciju var izzināt radoši, interaktīvi un līdzdarbojoties.

i_stends_2_400-min Jaunpils muzeja ekspozīciju “Jaunpils muižas muižiņas” kopš decembra papildina interaktīvais stends, ar kura palīdzību apmeklētāji var iepazīt Jaunpils vēsturi, dažādus arhīva materiālus, fon der Reku dzimtas koku, virtuāli iepazīt Jaunpils kultūrvēsturisko centru. Interaktīvais stends lielus un mazus muzeja apmeklētājus “izglīto izklaidējot”.

i_stends_3_400-min Skārienjutīgais stends izgatavots un veidots tā, lai interesanti ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Sadaļas “Jaunpils leģenda” veidota kā animācija, bet sadaļā “Pārbaudi sevi” atbilstošā apģērbā ieģērbt pils bruņinieku un pils kundzi.

i_stends_4_400-min Visa informācija pieejama trijās valodās - latviešu, angļu un krievu. Pats stends lieliski iekļaujas vēsturiskajā ekspozīcijā un vidē.
Projekts īstenots ar ELFLA projekta finansējumu un Jaunpils novada domes atbalstu.
Stenda saturu veidoja muzeja darbinieces, bet stenda satura digitālo programmēšanu, uzstādīšanu, dizaina izveidi, informācijas ievietošanu un tulkošanu veica SIA “Aspired”, ar kura darbiniekiem ir izveidojusies lieliska sadarbība.

ELĪZAS VĒDEKLIS

Elizas_Rekes_izstade_400-min Turpinot aizsākto vēsturisko izstāžu ciklu "Jaunpils diženo cilvēku mantojums", no 30. aprīļa Jaunpils muzeja ekspozīciju zālē ir apskatāma izstāde "Elīzas vēdeklis". Tā veltīta Šarlotei Elizabetei Konstancei fon der Rekei (dzimušai Medemai) vācbaltu rakstniecei, sabiedriskai darbiniecei 265. jubilejā.

Viņa Jaunpilī dzīvoja no 1771. gada maija līdz 1776. gada oktobrim. Būdama Jaunpils pils īpašnieka Georga Petera Magnusa fon der Rekes dzīvesbiedre. Jaunpilī pavadītais laiks bijis smagu zaudējumu un pārdzīvojumu, gan pārpilns romantisku jūtu periods viņas dzīvē.
Izstāde būs skatāma līdz maija beigām.

2018. gada jaunieguvumu izstāde

jaunieguvumi_400-min Jaunpils muzeja krājumu nebūtu iespējams veidot bez iedzīvotāju atbalsta, kuri priekšmetus muzejam dāvina. Nonākot muzejā, tie iegūst citu vērtību un līdz ar īpašo stāstu kļūst par eksponātiem.
2018. gadā jauniegūtos eksponātus varēs apskatīt no 7. decembra līdz 28.februārim. 
Muzeja darbinieces ir pateicīgas cilvēkiem par līdzdalību muzeja krājuma veidošanā. Muzeja jaunieguvumu izstāde ir viens no veidiem kā tiek popularizēts muzeja krājums.
Nāciet aplūkot ne vien jaunieguvumus, bet arī muzeja jauno telpu, restaurēto krāsni un intarsijas tehnikā veidotās pils vēsturiskās koka durvis. 
Paldies visiem muzeja draugiem un atbalstītājiem, bet it īpaši V. Ozolai, D. Antonei, V. Dzintarei, V. Zīvertei, E. un D. Nordeniem, M. Gudrajai, R. Birģelei.

Izstāde “Priekam..”

Priekam_JaunpilsMuzejs_izstade_400-min No 18. aprīļa Jaunpils muzeja izstāžu zālē būs skatāma Glezniecības studijas «Aija» Jaunpils grupas dalībnieku darbu skate “PRIEKAM…”.

Studijas vadītājas Aijas Princes-Galzones vadībā izstādē ir iekļauti K.K. Krastiņas, K.K. Krastiņas, S. Nordenas, I. Ābulas, I. Fridrihsones, A. Zorikas, Kr. Reihmanes, M. Jēgeres, A. Zāgmanes, A. Aleksejenoka, I. Krūtaines, D. Stūres, L. Hohločovas, D. Aristovas, M. Sīmanes, A. Anuškovas, L. Šulcas, M. Kristapsones, E. Vitenbergas, I. Sīmanes, L.D. Plezeres un A. Nikolajevas darbi.
Gadu gaitā katram studijas dalībniekam ir izveidojies savs rokraksts, stils un tehnika. Ir nākuši jauni dalībnieki ar pārsteidzošiem darbiem un citām tehnikām. Viss tikai un vienīgi priekam. Izstādē būs skatāma līdz maija vidum.

M. Lejas minidiorāmas “Kara un sadzīves ainas modelismā”

Minidioramas_izstade_400-min No 18. marta Jaunpils muzejā ir apskatāmas Māra Lejas minidiorāmas “Kara un sadzīves ainas modelismā”.

Māris Leja par savu nodarbošanos stāsta: “Ar dažādu modeļu veidošanu, līmēšanu, krāsošanu esmu aizrāvies jau no jaunības gadiem. Ar minidiorāmu veidošanu- piecus gadus. Pirms tam apmeklēju modelistu izstādi Latvijas Kara muzejā, tad arī radās izmēģināt spēkus šajā aizraujošajā jomā. Daudzi modelisti savos darbos ataino konkrētu vēsturisku epizodi pēc veciem foto, vēstures grāmatām. Man darbos vairāk patīk improvizēt”.

Miniatūrās kara un sadzīves ainiņas lieliski papildina izstādi, kas veltīta Brīvības kara 100-gades tematikai. Māra Lejas veikumu varēs apskatīt līdz pat jūnija sākumam.

Izstāde “Es savu tēvzemi dzirdu ”

vesturiska_izstade_400-min Izstāde “Es savu tēvzemi dzirdu....” ir veltīta Latvijas armijas, Neatkarības kara un Jaunpils atbrīvošanas 100gadei.

Neatkarības kara laikā bija daudz mirkļu, kad Latvijas Republikas liktenis karājās mata galā, taču valsti izdevās aizstāvēt un nosargāt. Tieši tāpēc Neatkarības karš, par spīti grūtībām un upuriem ir arī Latvijas zelta stunda, apliecinājums iedzīvotāju pašaizliedzībai un varonībai.

Izstādes satura veidošanā izmantotas fotogrāfijas un vēsturiski materiāli, konkrētā laikposma priekšmeti. Tas ir stāsts, kas palīdz meklēt atbildes uz jautājumiem par vienu no mūsu valsts sarežģītākajiem vēstures posmiem.

Izstāde veidota sadarbībā ar Zantes Kurzemes cietokšņa muzeju un Ēriku Kazminu. Tā būs skatāma līdz jūnija sākumam.


Ziņojumi Twitterī


Izmaiņas darba laikā:

Izmaiņas darba laikā:

Kroga darba laiks:
12. maijs 8:00 – 20:00
17. -18. maijs Slēgts
19. maijs 13:00 -20:00
25. maijs Slēgts
26. maijs 13:00 -20:00
30. - 31. maijs Slēgts
01.jūnijs 13:00 -20:00
Muzejs
No 1.maija -30. septembrim katru dienu no 10:00 -20:00
18. maijs 10:00 - 23:00

Sviniet dzimšanas dienu un saņemiet atlaidi

Sviniet dzimšanas dienu un saņemiet atlaidi

Akcija dzimšanas dienas atlaide Jaunpils pils kolektīvs arī šogad ir sarūpējis atlaides dzimšanas dienu gaviļniekiem – cik gadu, tik % atlaide. Janvārī, februārī, martā un aprīlī, svinot savu dzimšanas dienu, tiks piemērota jubilejas atlaide telpu nomai, teatralizētai ekskursijai “Ielūdz pils atslēgu glabātāja” un piedzīvojumu spēlei “Mistērija pilī”. Piemēram, 30 gadu dzimšanas diena – 30 % atlaide, 45 g. – 45% vai 60 g. – 60%. Izbaudiet neaizmirstamu dzimšanas dienu viduslaiku gaisotnē Jaunpils pilī!

Dažu stundu svinības

Ja vēlaties nelielas svinības – daži draugi, dažas stundas, tad iesakām ietērpties viduslaiku tērpos, doties teatralizētā ekskursijā “Ielūdz pils atslēgu glabātāja”, atrisināt piedzīvojumu spēli “Mistērija pilī” un baudīt gardo, bagātīgo viduslaiku mielastu krodziņā!

Svinības ar nakšņošanu

Ja plānojiet lielākas svinības ar dejām un lustēšanos visas nakts garumā, tad varam piedāvāt pilnu pakalpojumu komplektu – svinību zāli, bagātīgu mielastu, viesnīcas numurus un izklaides, kā arī ieteiksim savus sadarbības partnerus: muzikantus, fotogrāfu un citus.

Tematiskās svinības viduslaiku stilā

Ja vēlaties kaut ko savādāk kā parasti, noorganizējiet dzimšanas dienu viduslaiku tematikā – tērpi, atmosfēra, viduslaiku priekšnesumi, izklaides un mielasts, kas ēdams ar rokām vai koka karotēm. Senā bruņinieku pils ir lieliska dekorācija tematiskajām svinībām!

Atlaide attiecas gan uz visas nakts, gan dažu stundu svinībām un tā nesummējas ar citām atlaidēm. Gaidīsim, lai apskatītu telpas un pārrunātu piedāvājumu klātienē – Jaunpils pilī, iepriekš vienojoties par tikšanās laiku.

Lai uzzinātu vairāk, zvaniet pa telefona numuru +371 26101458 vai sūtiet e-pastu uz adresi: info@jaunpilspils.lv.
It visam te būs īpaša gaisotne, jo tas notiks 718 gadus senā pilī!


Aprīļa ēdienkarte krodziņā

Aprīļa ēdienkarte krodziņā

Jaunpils pils krodziņā papildus pamatēdienkartei piedāvājam īpašo mēneša ēdienkarti, kurā iekļaujam salātus, pamatēdienu un desertu, kas paši vai kāda to sastāvdaļa raksturīga sezonai. Aprīlī izceltos ēdienus turpināsim piedāvāt šī mēneša ēdienkartē. Laipni lūgti baudīt veselīgo kvinoju, sātīgo sānkaulīti un pavasara vēstnesi – rabarberu, arī maijā!

Ēdienkartē:
Siltie kvinojas salāti ar bumbieri un cieto sieru
Siltie kvinojas salāti ar bumbieri un cieto sieru 6.00 EUR


Sānkaulītis ar cūku pupām un sīpolu marmelādi
Sānkaulītis ar cūku pupām un sīpolu marmelādi 8.90 EUR


Rabarberu siera kūka
Rabarberu siera kūka 3.50 EUR


Papildus mēneša piedāvājumam krodziņā variet baudīt arī ēdienus no pamatēdienkartes vai bagātīgos viduslaiku mielastus, kas ēdami ar rokām vai koka karotēm. Viduslaiku mielasti ir jāpiesaka vismaz divas dienas iepriekš.
Pils krodziņš ir atvērts katru dienu no plkst. 10:00 līdz 20:00.
Lai viesošanās izdotos kā plānota, noteikti aicinām veikt galdiņu rezervēšanu iepriekš pa t. 28338860.


Atraktīvas ekskursijas skolēnu grupām

Atraktīvas ekskursijas skolēnu grupām

Viesošanās Jaunpils pilī skolēniem būs neaizmirstams piedzīvojums ikgadējās pavasara ekskursijās. Brālis Teodors, bruņinieks, atslēgu glabātāja un citi personāži skolēnus vedīs atraktīvās, interesantās ekskursijās pa seno bruņinieku pili, izklaidējot un iesaistot dažādos pārbaudījumos un norisēs. Katrai skolēnu grupai ir iespēja izvēlēties vecumam piemērotāko programmu.

NO BĒRNUDĀRZA LĪDZ 5. KLASEI

Teatralizēta ekskursija „Mazie mūciņi” / LV, RU/ (Ilgums 1 stunda 30 minūtes )

mucini_jaunpils_skolenu_ekskursija_400 Mazie skolēni Mūka un kalpones vadībā apgūs pils celtniecības noslēpumus, arhitektūras detaļu simboliku, galma manieres, sirdsdāmu tikumus, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Noslēgumā par godu pils viesiem šaus senais lielgabals!
Grupas līdz 25 personām - 75,00 EUR grupai
Grupas virs 25 personām - skolēniem 3,00 EUR pers., pieaugušajiem 5,00 EUR pers.
Programma krievu valodā + 30,00 EUR grupai
Cenā iekļauti tērpi gan bērniem, gan pieaugušajiem.
2 skolotājas grupu pavada bez maksas.

JAUNUMS - Teatralizēta ekskursija „Mazo bruņinieku piedzīvojums” / LV/ (Ilgums 1 stunda 30 minūtes )

bruninieku_ekskursija_Jaunpils_400 Kā kļūst par bruņinieku? Kas ir jāzina bruņiniekam? Un kas jāprot? Uz šiem jautājumiem atbildēs pils bruņinieks Kārlis, kurš dāmas Annas pavadībā iepazīstinās skolēnus ar bruņinieku goda kodeksu, zināšanām un iemaņām. Lielgabals nodārdēs un mazie bruņinieki skatīsies, klausīsies un paši aktīvi līdzdarbosies!
Grupas līdz 25 personām - 75,00 EUR grupai, virs 25 personām - skolēniem 3,00 EUR pers., pieaugušajiem 5,00 EUR pers.
Cenā iekļauti tērpi gan bērniem, gan pieaugušajiem.
2 skolotājas grupu pavada bez maksas.

6. – 12.KLASEI

Informatīvā ekskursija / LV, RU/ (Ilgums 45 minūtes)

Informativa_ekskursija_400 Ekskursijas laikā pils gide, dodoties pastaigā pa pili, sniegs ieskatu bruņinieku pils vēsturē, sadzīves notikumos un pils ievērojamāko personu dzīves stāstos.
Grupas (sākot no 6 pers.) - skolēniem 2,00 EUR , pieaugušajiem 3,00 EUR pers., programma krievu valodā + 30,00 EUR grupai

Teatralizēta ekskursija "Ielūdz pils atslēgu glabātāja" / LV, RU/ (Ilgums 1 stunda )

mazie_mucini_jaunpils_400 Barona prombūtnes laikā visas pils atslēgas ir uzticētas pils atslēgu glabātājai, lai viņa iepazīstina pils viesus ar bruņinieku pils vēsturi, iekšējās kārtības ruļļiem, baronu un citu galminieku dievišķajiem un ellišķajiem darbiem. Noslēgumā šaus senais lielgabals!
Grupas (sākot no 6 pers.) - skolēniem 3,00 EUR pers.,
pieaugušajiem 4,00 EUR pers.
Programma krievu valodā + 30,00 EUR grupai
1-2 skolotājas grupu pavada bez maksas.

Ekskursija Jaunpils ūdensdzirnavās / LV, RU/ (Ilgums 45 minūtes)

jaunpils_dzirnavas_ekskursija_400 Meldersievas vai Meldermeitiņas vadībā skolēni dosies pa dzirnavu putraimu, grūbu un miltu gaņģiem, atceroties dzirnavu nozīmi muižu saimniecībā un iepazīstot tajās notiekošos procesus. Neizpaliks arī graudaugu un to pārstrādes produktu iepazīšana un atpazīšana.
Ekskursija: pieaugušajiem 2,00 EUR, skolēniem, pensionāriem 1,00 EUR
Programma krievu valodā + 10,00 EUR no grupas.
1-2 skolotājas grupu pavada bez maksas.

Ekskursiju programmas „Mazie mūciņi” un Teatralizēta ekskursija "Ielūdz pils atslēgu glabātāja" ir iekļautas „Latvijas skolas soma” programmā.

Izklaides

Tērpu noma

Jaunpils pils tērpi Tērps ir kā maska, kas ļauj atbrīvoties un iejusties viduslaika cilvēka ādā. Mazāko klašu skolēni varēs pārtapt mazajos mūciņos, bet vecāko klašu audzēkņi un viņu skolotāji par mūkiem un pils dāmām.
Cena: 2,00 EUR

Veiksmes naudiņas kalšana

Veiksmes naudiņās kalšana Katrs skolēns varēs izkalt savu veiksmes monētiņu, kuru rotā Reku dzimtas ģerbonis un uzraksts „Neuenburg 1301”, kas ir senais pils nosaukums un celšanas gads. Monētiņa kalpos ne tikai kā suvenīrs no Jaunpils pils, bet arī kā veiksmes amulets.
Cena: 1,00 EUR

Viduslaiku spēles

Viduslaiku spēles Viduslaiku galda spēle, staigāšana ar koka kājām, maisu cīņas un stabilitātes pārbaude skolēniem ļaus ļauties cīņai gan vienam ar otru, gan arī pārbaudīt pašam sevi! Spēļu rezultātā tiks apbalvots veiklākais, gudrākais un izveicīgākais.
Cena: 40,00 EUR no grupas

Pusdienas

Mielasts jaunpils pilī Ekskursantu vēderpriekiem pils saime ir sarūpējusi gardas pusdienas. Katra grupa var izvēlēties sev piemērotāko variantu:
pankūkas ar ievārījumu un tēju – 2,00 EUR,
pamatēdienu un dzērienu - 3,50 EUR,
pamatēdienu, desertu un dzērienu - 5,00 EUR;
mazo mūciņu mielastu - 6,00 EUR.
Mazo mūciņu mielasts ir ēdams ar rokām vai koka karotēm. Tas lieliski papildinās visas viduslaiku tematikas ekskursijas.

Lai uzzinātu vairāk par katra piedāvājuma specifiku un datumu pieejamību, zvanīt pa tālruni - 26101458 vai sūtiet informācijas pieprasījumu uz e- pasta adresi: info@jaunpilspils.lv!

18. maijā Muzeju nakts

MUZEJA NAKTS “JAUNPILS VĪRU SPĒKS UN DROSME LAIKMETU VĒJOS”

Muzeju_Nakts_2019_400 18. maijā Jaunpilī no plkst.19:00 -23:00 norisināsies Muzeju nakts. Turpinot Latvijas simtgades stāstu un godinot visu laikmetu varoņus, šogad Latvijā izvēlēta tēma ir "Tālavas taurētājs". Arī mūsu pusē Muzeju naktī caur notikumiem, izstādēm un aktivitātēm lieli un mazi apmeklētāji varēs baudīt ne tikai Jaunpils vēstures un dabas jaukumus, bet iepazīt Jaunpils ļaužu spēku, drosmi un izturību spītējot laikmetu vējiem. Muzeju nakts Jaunpilī tiks atklāta ar Jaunpils Taurētāja aicinājumu plkst. 19:00 pie Jaunpils pils lielgabala. Kad aicinājums būs izskanējis, ap plkst. 19:30 tiks vērti vārti izstādēm un aktivitātēm.

Plkst. 19:30 un 22:00 pie ugunskura pagalmā valdīs Dziesminieka laiks. Turpat arī visu pasākuma laiku varēs baudīt kara laika pavalgu un gardumus no kafejnīcas “Līvas”.

Plkst. 20:00 pils Lielajā zālē lieli un mazi varēs skatīties un iesaistīties Zīmējumu teātra kamerizrādē "Lūdzu". Stāsts ir tikai stāsts līdz brīdim, kad to ierauga, bet ieraudzīt to palīdz parasts zīmējums. Izrādē piedalīsies teicējs Varis Klausītājs un vijolnieks Aleksejs Bahirs.

Katram laikam ir savi nepakļāvīgie - sava ceļa gājēji, kas idejas vārdā grauj mūrus un nesatricināmi nostājas pret straumi, tādēļ šogad Jaunpils muzeju nakts pasākumā фr vēsturisku notikumu atspoguļojošām, mākslas un ziedu izstādēm tiks pieminēta varonība karalaukā, cīņas ieročiem esot vārdam, taurei un otai. Muzeja zālēs būs skatāmas: Māra Lejas Minidiorāmas “Kara un sadzīves ainas modelismā”, Latvijas armijas, Neatkarības kara un Jaunpils atbrīvošanas 100-gadei veltīta izstāde ”Es savu tēvzemi dzirdu”..., Lanas Berģes-Kalnas gleznu izstāde "Sajust brīvību", Jaunpils vidusskolas audzēkņu mini maketi un Pavasara ziedu izstāde.

Iepazīt un uzzināt var darot, tādēļ no plkst. 19:30 līdz 22:00 Muzeju nakts apmeklētāji būs gaidīti dažnedažādās aktivitātēs. Uz pils ezera saliņas Jaunpils vidusskolas jaunsargi ikvienu aicinās piedalīties un iesaistīties atklātajā jaunsargu nodarbībā, bet pagalmā varēs veidot senlatviešu pagalma modeļus.

Jaunpils bibliotēkā būs radošas aktivitātes bērniem “Senču aicinājums” – vairodziņu izgatavošana un zobenu iezīmēšana**, kā arī skatāma animācijas filma “Tālavas taurētājs”. Uz radošām nodarbēm aicina arī Jaunpils Amatu mājā un atvērta būs Jaunpils baznīca. Pirmo reizi Muzeju nakts pasākumā piedalās Jaunpils alus darītava, aicinot iepazīties ar darītavu un plkst. 19:30, 20:30, 21:30 doties ekskursijā pa to. Ekskursijas dalībnieku skaits tiks ierobežots.

Pasākums ir bezmaksas, bet atsevišķas aktivitātes ** maksas.
Sīkāka informācija par pasākuma norisi pa tel. 20223423.
Pasākumā tiks fotografēts/ filmēts un iegūtie dati publiskoti


 
Par pili

Jaunpils pils ir viena no retajām viduslaiku pilīm, kas lieliski saglabājusi savu sākotnējo izskatu. Jaunpils pils celta 1301. gadā kā Livonijas ordeņa cietoksnis. Pili cēlis Livonijas ordeņa mestrs Gotfrīds fon Roga. Vairāk nekā 350 gadus pilī valdīja fon der Reku (Recke) dzimta.

Mūsdienās pilī, kuru no trim pusēm apņem ūdens, rit visa Jaunpils sabiedriskā dzīve. Ainaviskā apkārtne un sadzīves folklora ir fons tūristiem domātām atrakcijām. Kopā ar mūkiem, ākstiem, pilskungiem un kalpiem varēsiet kļūt par pilntiesīgu viduslaiku varoni.

It visam te būs īpaša romantika, jo tas notiks septiņus gadsimtus senā pilī...

Tiksimies pilī!

 

(c) 2005 Jaunpils pils SIA | Visas tiesības aizsargātas